Поради для ефективного вивчення англійської мови

Розділ: 

Ключові слова та терміни: 

Поради для ефективного вивчення англійської мови

Вивчення англійської мови сьогодні є нагальною потребою. Усюди - від середньої школи до ВНЗ - її вивченню приділяється серйозна увага.

Знання англійської мови необхідне кожному, хто хоче домогтись успіху в житті. Але багато хто опускає руки й відкладає її вивчення до кращих часів. Чому? Насправді, вивчення іноземної мови - це ціле мистецтво! Тому прийшов час учити мову так, як ви цього хочете!

  1. Скористайтесь Інтернетом.
  2. Адже варто пам'ятати, щоб вивчити англійську швидко, не обов'язково платити.Звичайно, послуги учителя або репетитора хороші речі, але якщо так трапилося, що у вас немає на них коштів, ви все одно можете скористатися іншими варіантами. Наприклад, читання безкоштовних електронних книг або перегляд онлайн уроків допоможуть вам знати англійську навіть краще за тих людей, котрі відвідують групові заняття.

  3. Спробуйте оточити себе іноземною мовою.
  4. Для початку поміняйте мову меню телефону на англійську. А потім спробуйте писати друзям SMS англійською, читати новини, слухати музику тощо.

  5. Книжки звичайно допоможуть вам засвоїти слова.
  6. Але більшість з них не продемонструють «практичної» сторони, тобто використовування жаргонізмів та ідіом. Ніщо так добре не допоможe вам у цьому, як фільми, з субтитрами або без них. Дивіться відомі вам фільми і зупиняйте їх кожен раз, коли чуєте незнайоме вам слово.

  7. Контактуйте з іншими людьми по всьому світу.
  8. Ви будете здивовані, коли дізнаєтеся, що досить велика кількість людей, котрі розмовляють англійською, зацікавленні у вивченні вашої рідної мови. Щоденні листи англійською будуть покращувати вашу мову й комунікативні навички. До речі, можна вивчити корпоративну англійську в Oxford School і спробувати себе в діловому листуванні.

  9. Якщо ви все ж соромитесь, хоча й даремно, спробуйте думати англійською.
  10. Спочатку буде складно, але потім ви звикнете й навіть втягнетесь (особисто я часто використовую цей метод).

  11. Напевно, у вас є свої кумири.
  12. Прочитайте їх біографії, подивіться інтерв'ю з ними. І про них більше дізнаєтесь, і англійську потренуєте.

Головне - регулярність. Ви повинні спробувати різні методи і у кінцевому підсумку знайти той, який підходить вам найкраще. Але існує правило, котре не залежить від будь-яких методів: зробіть англійську мову частиною вашого життя.

Good luck!

Порада є цінною в даний

Порада є цінною в даний момент, оскільки сучасний світ вимагає знання іноземних мов, зокрема англійської.
Радже усім для покращення своїх знань з англійської мови використовувати ресурс Lingualeo LLC, який можна завантажити як додаток на телефон.

Тайм-менеджмент

Більшість людей все частіше помічають той факт, що завантаження особистими справами і роботою настільки велика, що вони просто не знають, як все встигнути. Від такого завантаження і вічної нестачі часу у людини з'являється поганий настрій, млявість, дискомфорт і відсутність бажання що-небудь робити. Щоб цього не сталося, потрібно просто зробити одну важливу річ - зайнятися тайм-менеджментом або по-простому — навчитися грамотно планувати свій час.

Тайм-менеджмент —це здатність ефективно контролювати і керувати своїм особистим часом, яка полягає в умінні відсортовувати важливі і першорядні справи від не надто нагальних справ. І як тільки людина починає застосовувати цю здатність у своєму житті, у неї відразу зникає вся суєта в справах.

А щоб розвинути в собі цю звичку, потрібно знати основні правила тайм-менеджменту. Джерело: http://kyiv.plast.org.ua/bloh/laifkhak/1100-taim-menedzhment-osnovni-porady-taim-menedzhmentu

Основні правила

Робота в певні години. У кожної людини є свої особисті біоритми. І якщо поспостерігати деякий час за своїм організмом, то можна визначити той час, на який припадає пік активності. Саме в тоді й потрібно працювати з повною ефективністю. Можна встигнути зробити багато запланованих речей за короткий проміжок часу.

Пріоритетність. Важливий крок у тайм-менеджменті — це правильно розставити пріоритети в справах за ступенем важливості. Тут критерії важливості можуть бути будь-якими, починаючи від важливості проекту до фінансової мотивації.

Фільтрація інформації. Фільтрувати інформацію потрібно для того, щоб не перевантажувати свій мозок непотрібними даними і не витрачати на них свій час. Для цього варто навчитися вивчати тексти, швидким поглядом вибираючи з контексту тільки те, що необхідно.

Автоматизація рутинної роботи. Якщо у Вас є така робота, яку Ви повинні робити постійно і саме вона займає багато часу, потрібнг знайти спосіб, як цю роботу автоматизувати. Якщо потрібно постійно перевіряти свою пошту, то найкраще за все поставити програмку, яка буде нагадувати про прихід нових листів на Вашу адресу електронної пошти.

Концентрація на одному завданні. У цьому пункті все просто. Якщо Ви виконуєте відразу багато справ, то Ваша продуктивність падає. Візьміть собі за правило, не розпочинати нове завдання, якщо ще не закінчили попереднє.

Спочатку найважче. Як показує практика багатьох, спочатку почати виконувати найскладніші справи. Адже якщо Ви будете постійно відкладати важку справу на потім, Ви ризикуєте її ніколи не зробити. Плюс увесь день у Вас буде відчуття незавершеності, яке буде заважати виконувати інші справи.

Працюйте в офісі. Як би це не звучало, але вдома продуктивно працювати можуть не всі люди. Адже в такій неформальній атмосфері є безліч відволікаючих моментів.

Плануйте справи заздалегідь. Якщо Ви спочатку витратите як мінімум 10% часу на планування справ до початку їх реалізації, це заощадить 90% часу в період виконання. Планувати свої справи потрібно, починаючи від більшого до меншого, переходити від довгострокових справ до короткострокових. А складне завдання простіше розбити на кілька дрібних.

Навчіться говорити НІ. Якщо якісь справи або люди не входять в план Ваших термінових справ, то відразу сказажіть «НІ». І не потрібно думати, що Вас можуть не так зрозуміти. Повірте, справжні друзі завжди зрозуміють.

Чистий стіл. Нехай всі говорять, що брудний стіл це ознака творчого безладу. Але в даному випадку потрібно вчитися у багатих людей. А у них стіл завжди чистий і все лежить на своєму місці. Такий порядок дає їм можливість знайти все, що їм потрібно, за короткий проміжок часу.

Немає поспіху в роботі. Коли Ви почали займатися своїми справами, то не поспішайте і робіть все рівномірно. Інакше поспіх призведе до збільшення помилок, і до витрат часу на їхнє усунення.

Візьміть вихідний. Саме відпочинок прямо пропорційний ефективності в роботі. Адже якщо людина добре відпочила, вона і працює гарно, і все встигає. Тому якщо Ви втомилися і розумієте, що Вам потрібен вихідний, візьміть його.

Джерело: http://kyiv.plast.org.ua/bloh/laifkhak/1100-taim-menedzhment-osnovni-porady-taim-menedzhmentu

Тайм-менеджмент

Дійсно дуже корисна стаття. На даний момент досить часто стараюсь користуватись цими порадами, щоб краще навчитися планувати свій час)