Як захистити себе в Інтернеті

Розділ: 

Інтернет дає безліч різних можливостей. Однак щоб не виникало проблем, важливо захистити себе.

Існує багато видів кібер-злочинів. Злочинці можуть намагатися отримати доступ до вашої інформації, як-от пароль електронної пошти, банківські реквізити чи номер соціального страхування. Для цього вони можуть установлювати зловмисне програмне забезпечення на ваш комп’ютер, пробувати зламати ваш обліковий запис або оманливим шляхом змушувати вас надати цю інформацію. Після цього злочинці можуть обкрадати вас, видавати себе за вас або навіть продавати ваші дані на торгах.

Злочинці також можуть використовувати Інтернет, щоб ошукувати вас, продавати підроблені товари або змушувати робити те, за що з вас стягуватимуться гроші. Як і злодій, який викрадає автомобіль для втечі, не зважаючи на те, хто його власник, вони можуть використовувати ваш комп’ютер або веб-сайт як знаряддя для скоєння кібер-злочинів.

Декілька порад щодо безпеки в Інтернеті:

1. Не ходіть по підозрілих посилань.
Якщо вам прийшов лист від вашого банку з пропозицією оновити пароль, або з сайту «Одноклассники.ру» надійшло повідомлення про нову інформацію, не поспішайте відкривати пропоновані посилання. Замість odnoklassniki.ru цілком можна побачити odnoсlassniki.ru або навіть odnaklassniki.ru: різниця всього в одній букві, і багато хто цього навіть не помічають. Якщо ви пройдете по цьому посиланню, то в гіршому випадку можете підчепити серйозний вірус, а в кращому – просто втратите свого облікового запису на сайті.

2. Довіряйте антиспам-фільтрам електронної пошти.
Як правило, вони фільтрують практично всі листи, обманом заманює вас на той чи інший хакерський сайт. І навіть якщо вам все-таки прийшов лист із повідомленням про виграш мільйона фунтів стерлінгів, не кидайтеся радісно на стіну з криками «Я багатий!»: Такі повідомлення отримують сотні тисяч користувачів по всьому світу щодня. Великобританія давно б збанкрутувала, виплачуючи кожному переможцю по мільйону.

3. Встановіть комплексну систему захисту.
«Чистий» антивірус – вчорашній день. Сьогодні актуальні так звані «комплексні системи захисту», які включають в себе антивірус, файрволл, антиспам-фільтр і ще пару-трійку модулів для повного захисту вашого комп’ютера. Найбільш популярні – Kaspersky Internet Security, ESET Smart Security, Symantec Norton 360. І ще десяток інших.

4. Користуйтеся ліцензійним ПЗ.
Не варто сміятися над цим або крутити пальцем біля скроні. Якщо ви тільки що завантажили свіженький зломщик програми, запускаєте його і свідомо ігноруєте попередження антивіруса, будьте готові до того, що можете поселити троян на свій комп’ютер. Причому, чим програма популярніша, тим вище, така ймовірність. З іншого боку, антивіруси іноді хибно реагують і на цілком нешкідливих зломщиків.

5. Робіть покупки тільки в перевірених онлайн-магазинах.
Якщо ви любите робити покупки он-лайн за допомогою пластикової карти, магазин повинен бути повністю безпечним. Якщо це маловідомий магазин, краще за все буде перевірити його перед тим, як залишати там будь-яку фінансову інформацію. Найпростіший шлях – написати назву або URL сайту в пошукових системах і подивитися, що пишуть інші люди про цей магазин. Другий шлях – встановити Netcraft Toolbar (для Mozilla Firefox і Internet Explorer). Це невелике безкоштовне доповнення до вашого браузеру покаже потенційно небезпечний сайт і перекриє доступ до відомого сайту шахраїв (база даних поповнюється постійно).

6. Регулярно встановлюйте оновлення програм.
Методи злому постійно удосконалюються, так само як і методи захисту. Представники Microsoft регулярно рапортують про те, що їхній новий Internet Explorer ще безпечніше попереднього, та й уразливості в Mozilla Firefox усуваються буквально протягом декількох днів після їх виявлення. Своєчасна установка оновлень стосується будь-яких програм, не тільки браузерів, хоча для останніх треба це робити якомога швидше.

7. З обережністю ставтеся до скачуваних в Інтернеті файлів.
«І на бабу буває хиба» – ніхто не гарантує, що, завантажуючи програму навіть на відомому і шанованому сайті, ви не підчепити черговий троян. Нові віруси виходять швидше, ніж захист від них, і антивірусне ПЗ сайтів цілком може «проморгати» черговий хитрий вірус.