ЗАЯВА Академії наук вищої школи України

Розділ: 

Дата події: 

Середа, 13 Березень, 2019

Місце події: 

Ключові слова та терміни: 

ЗАЯВА Академії наук вищої школи України

31 березня відбудуться чергові вибори Президента України. В умовах тривання російської агресії ці вибори водночас стають де-факто референдумом про підтвердження європейського і євроатлантичного курсу демократичної держави Україна. Відтак ціна помилки на цих виборах може виявитися надзвичайно високою.

Академія наук вищої школи України закликає освітянську і наукову спільноту, всіх громадян нашої держави передусім пам’ятати: ми обираємо главу держави, повноваження якого визначено Конституцією. Ці повноваження стосуються насамперед питань забезпечення прав і свобод громадян, національної безпеки та оборони, міжнародних відносин. Можливості Президента впливати на інші питання обмежені й базуються переважно на його праві законодавчої ініціативі та праві накладати вето на ухвалені Верховною Радою закони.

Тому ті з кандидатів, які сьогодні обіцяють «дати високі зарплати і пенсії», «знизити тарифи на газ» тощо, завідомо лукавлять, оскільки виконання цих обіцянок лежатиме поза сферою їхніх конституційних повноважень. Виголошуючи такі обіцянки, кандидати або щиро не розуміють функцій Президента України, або неприховано намагаються ошукати виборців. Ми закликаємо відразу й беззастережно голосувати проти таких кандидатів.

Частина кандидатів сьогодні жонглює обіцянками «припинення війни», «миру та розвитку» тощо. На жаль, ми змушені констатувати: припинення війни для держави-агресора сьогодні все ще можливе лише за однієї умови: беззастережної капітуляції України, визнання її керівництвом анексії Криму, відмови від європейського та євроатлантичного курсу. Відтак об’єктивно кандидати, що виступають під такими гаслами, є відвертими або прихованими ставлениками Кремля. Ми закликаємо відразу й беззастережно голосувати проти таких кандидатів. Закликаємо натомість підтримати тих, хто готовий зміцнювати українську армію, оборонну промисловість, науку – єдині гаранти нашої безпеки у протистоянні з підступним, готовим на все ворогом.

При виборі між кандидатами ми також закликаємо чітко уявляти дотеперішній досвід кожного з них, його здатність ухвалювати правильні управлінські рішення в сфері національної безпеки і оборони, його вміння вести складні міждержавні переговори, його авторитет серед світової політичної еліти. Ми закликаємо також пам’ятати, наскільки той або інший кандидат стане для українського суспільства фігурою консолідації або розбрату. Ми застерігаємо від неконструктивного голосування за осіб, які нічим не можуть на сьогодні підтвердити свою спроможність виконувати складні конституційні обов’язки Президента України. Ми особливо застерігаємо студентську молодь від «голосування по приколу»: наслідки швидкого і неминучого протверезіння можуть виявитися тут дуже гіркими.

Насамкінець, ми закликаємо всіх громадян України прийти на дільниці і зробити свій усвідомлений вибір. Водночас ми закликаємо політиків не руйнувати самих основ державності своїми непродуманими «викривальними» заявами у переддень виборів. Жодна здобута на такий спосіб посада не буде варта страшної ціни втрати незалежності чи європейської демократичної перспективи.

Ухвалено Президією АН вищої школи України 14 березня 2019 року