"Тренінг для дельфінів" - про навчання IT-менеджерів

Розділ: 

Дата події: 

Неділя, 8 Січень, 2017

Місце події: 

Ключові слова та терміни: 

IT-шники - як дельфіни: дуже розумні, дуже люблять грати, говорять незрозумілою мовою, і їх не можна посадити на повідець.
Але з якогось моменту люди почали продавати і тут. Сюди ж стало зміщатися управління більш високого рівня. Одночасно пішов різкий ріст, набір персоналу, в тому числі і менеджерів. Їх набирали, як правило, з відмінних інженерів. І швидко з'ясувалося, що програмувати і управляти / продавати - абсолютно різні речі.

Спочатку замовляли командні програми, щоб навчити людей комунікувати один з одним. Сьогодні основні запити лежать в області оперативного управління, переговорів, що продають презентацій, продажів проектів і рішень.
Перший і ключовий блок - це оперативне управління для менеджерів різного рівня. Другий важливий блок - складні переговори. Сюди входять як переговори з замовником, так і переговори лідера з командою. У нас дуже розумні і класні люди, але говорити вони не вміють. Їх потрібно вчити говорити. Тому дуже важливий блок - презентація. Причому саме продає презентація, спрямована не так на повідомлення інформації, а на продаж ідеї.

Складний і потрібний блок - мотивація, який я писав строго під IT. В інших галузях українського бізнесу часто мотивація приблизно така: «Щоб корова менше їла і давала більше молока, її треба менше годувати і більше доїти». А з IT-фахівцями так не виходить. Я їх часто порівнюю з дельфінами. Чому?

Вони дуже розумні, дуже люблять грати, говорять незрозумілою мовою, і посадити на повідець їх не можна - вони весь час кудись залишають Україну. Уявіть собі, що вам потрібно навчити дельфіна. Що робити? Треба зробити так, щоб їм було цікаво, щоб вони могли гратися, була якась рибка. Але тільки за рибку дельфін не працюватиме. Тому потрібні складні мотиваційні інструменти. Ще в університеті та аспірантурі я займався вивченням законів поведінки. І для мене подібні завдання - своєрідний виклик.