Науковець Наталія Шульга: Приклад "проффесора" Януковича знеохочує робити дослідження в Україні

Розділ: 

Біолог Наталя Шульга виїхала з України у 90-х. Після захисту кандидатської дисертації і років роботи в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України, науковець поїхала здійснювати дослідження в інституті Рочестера у США.

"Я їхала в Америку на рік, а залишилася на 13", - каже вона. За цей час Шульга отримала ступінь PhD, стала асоційованим професором з досліджень. Її роботи публікувалися у найвпливовіших наукових журналах "Science" і "Nature".

Тим часом її рідний Інститут у Києві потроху розвалювався. "У них не було грошей навіть платити за комуналку, всі наші препарати, які зберігаються при -70°, довелося зібрати в одну кімнату", - розповідає вона.

Пані Наталя згадує, як, працюючи в Америці, допомагала українським колегам то реактивами, то підпискою на "Science". "Я була в постійному контакті з Інститутом, але директор мені писала: "Нема куди повертатися", - пригадує Шульга.

У 2004 році в Україні сталася подія, яка знову перевернула її життя. Помаранчева революція і особисте запрошення нового президента Віктора Ющенка зробили неможливе. Пані Наталя спакувала валізи і приїхала до Києва будувати "Український Гарвард" на базі Києво-Могилянської академії.

Шульга переконує, що рішення повернутися було прийнято не під впливом ейфорії. "Я свідомо приймала рішення приїжджати. Я не бавилася", - каже вона.

Незважаючи на вироблену Шульгою стратегію реформування ВУЗу та отриманий нею грант на будівництво у Могилянці наукової лабораторії, здійснити глобальні реформи в Академії їй так і не вдалося.

"Моя помилка полягала в тому, що я була неадаптована до України, якої я не знала. Я не могла збагнути цю систему родинності, вічний патерналізм, коли всі одне одному друзі… Напевно я дійсно рухалася дуже швидко, можливо, навіть агресивно. Але я просто добре організована людина", - каже тепер Шульга.

За 7 років пані Наталя знову адаптувалася в Україні. Разом з Олегом Кришталем вона створила "Український науковий клуб", який публікує рейтинги науковців, а також планує новий освітній проект. На питання, чи не думала вона повернутися в Америку, Шульга щиро дивується: "Я вже взяла на себе відповідальність тут".
http://life.pravda.com.ua/person/2013/04/9/126015/