Декілька порад для успішного захисту диплому

Розділ: 

Ключові слова та терміни: 

Треба добре знати тему, проявити чарівність і вміти уникати відповіді
У червні-липні випускники захищають дипломи. Їм потрібно не тільки добре написати роботу, але й зуміти презентувати її. У нашій статті ви дізнаєтесь що потрібно робити для того щоб отримати "п'ятірку", а також що робити, якщо не знаєш відповіді.
ОТРИМАТИ ВИСОКІ БАЛИ.
За словами викладачів-екзаменаторів, важливий момент на захисті – не тільки наявність знань по темі, а й уміння озвучити свою точку зору перед комісією.
РЕГЛАМЕНТ.
Захист диплома має строгий регламент. Екзаменатори підкреслюють, що він становить 10-15 хвилин. Щоб укластися у відведений час, викладачі радять зробити шпаргалку. "Можна написати прямий сценарій того, що будете розповідати, а можете скласти план або тези. Обов'язково включіть туди дослідження, експерименти, які проводилися саме вами, особисті спостереження", – радить викладач черкаського вишу з 34-річним стажем Олена Карпушева. Психологи і викладачі радять не просто написати текст виступу, але і прорепетирувати його, долаючи внутрішні комплекси. "Ви можете зробити це перед дзеркалом або другом. Заодно перевірите, чи цікаво ви розповідаєте і скільки це займає часу", – пояснює кандидат технічних наук Віктор Гречка. Якщо під час репетиції виявиться, що ви виходите за регламент, промову потрібно скоротити, оскільки це той момент, коли від старанності можна постраждати, адже комісії слухати ще багато студентів, які чекають в коридорі. Також екзаменатори радять не завантажувати комісію усними розрахунками. А ось ілюстративний роздатковий матеріал (карти, схеми, таблиці) вітається.
Намагайтеся не втомити комісію своїм виступом і не читайте з листа.
ДИВІТЬСЯ В ОЧІ.
Заготовлена промова захисту не означає, що ви можете вийти і прочитати з аркуша. "Я старанно приготувала свій захист диплома (він був англійською мовою) і прочитала його перед комісією. Мене не перебивали, але й захвату моє виступ не викликало – навпаки, на мене обрушилося стільки питань, що "вигризати" свою четвірку довелося зубами", – розповідає випускниця Харківського національного педуніверситету ім. Г. Сковороди Карина Сивенко. Екзаменатори пояснили, що помилка була в тому, що дівчина не зверталася до аудиторії і комісія не бачила її очей. Викладачі стверджують, що в таких випадках краще всього знати тему і розповідати її комісії, витримуючи зоровий контакт. У шпаргалку підглядати бажано лише зрідка, щоб дотримуватися структури. "У крайньому випадку промову завчіть і намагайтеся невимушено розповісти суть дипломної роботи. Або, якщо розбираєтеся в темі, завчіть першу і останню фрази або кілька речень, щоб красиво почати і вдало завершити промову. А пояснення підготуйте у вільній формі", – розповіла директор приватного центру навчальної підготовки (Київ) Марина Васенцова.
ПИТАННЯ НА ЗАСИПКУ.
Питання, які зададуть вам члени екзаменаційної комісії, передбачити неможливо, але вивести викладачів на вигідні для вас можна. Потрібно постаратися настільки захоплююче розповісти тему свого диплома, щоб члени комісії зацікавилися і запитували вас тільки по ній. "Домогтися цього можна за допомогою живого спілкування. Студент повинен не тільки дивитися на слухачів, а й звертатися до них по імені по-батькові. Наприклад, якщо при написанні дипломної роботи були залучені матеріали з лекції викладача, який зараз у складі комісії, про це потрібно обов'язково згадати. Розповідати потрібно не відчуженим монотонним голосом, а з задиркою: там, де потрібно, міняйте інтонацію, прискорювати або сповільнювати, говорите швидше або повільніше і не соромтеся жестикулювати. Можете навіть жарт доречний розповісти", – радить викладач іноземної мови Вікторія Потапенко.
ЗОВНІШНІСТЬ І КОМФОРТ.
Перед захистом потрібно продумати свій зовнішній вигляд. Одяг повинен бути ошатним, але не помпезним і не дорогим. "Багато викладачів живуть скромно, і дорогою сукнею можна викликати тільки роздратування", – неофіційно розповіли викладачі. Також враховуйте, що викладачі часто консервативні і не зрозуміють, коли захищати диплом, наприклад, юриста, прийде хлопець у рваних джинсах і сережками у вухах. Так що кращий одяг для захисту диплома – класичний.

Головне – не боятися!