Практичні поради на шляху до успіху та самореалізації

Розділ: 

Ключові слова та терміни: 

Що таке успіх

Якщо дивитися на це визначення через призму баскетболу, можна сказати, що успіх – це перемога. Втім, не варто забувати, що життя – не гра, а радше боротьба. Тому людину можна назвати успішною тоді, коли вона здобуває перемогу в сутичках, які обирає сама.

Як вимірювати успіх

Спершу варто пояснити, чому успішність взагалі потрібно вимірювати. Все просто: якщо в тебе немає мети, певної точки виміру, то всі старання будуть даремними. В еру соціальних медіа нас часто збивають з пантелику пости в «Інстаграм» чи «Фейсбук» – ми бачимо яскраві фото успішних людей і починаємо думати, що наше життя неправильне. Можливо, зараз прозвучить банальна річ, але люди різні й чинять по-різному. Всі ми починаємо з однієї точки (наприклад, школи), але потім кожен вибирає власний напрям – тому як ти можеш порівнювати себе з іншими?

То як нам вимірювати свою успішність? Спершу необхідно обрати власний шлях і порівнювати себе… тільки із собою. Фокусуйся на власній персоні!

Як мислити незалежно

Людина рідко приймає незалежні рішення, що доводять різноманітні соціальні експерименти. Це проблема, адже коли ти роздумуєш над тим, що робити далі, дуже важливо мислити незалежно. Більшість людей просить поради у батьків, друзів, вчителів, і всі рекомендують різне. Цікаво, що ми радше прислухаємося до мами чи приятеля, а не, наприклад, до викладача математики, який може дати найкращу пораду.

Кілька порад, що допоможуть мислити більш самостійно:

  • Не роби щось виключно тому, що так радять члени сім’ї чи друзі. Пам’ятай, що будь-яке прийняте рішення – тільки твоє, лише ти будеш працювати і допускати помилки.
  • Оточи себе успішними людьми, у яких можна питати поради. Це допоможе розширити твої горизонти й дасть більше варіантів того, ким можна стати.
  • Визнач навички, якими ти зараз володієш і навчися вирішувати проблеми самостійно.
  • Подумай про те, що тобі дійсно подобається. Важливо бути щасливим і задоволеним, а не бездумно гнатися за грошима.

Як правильно обрати наступний крок
Якщо рівень навичок та рівень випробувань однаково високий (high), ти знаходишся в гармонійному стані потоку (flow). Якщо твої навички вищі за рівень випробувань, ти переходиш до стану контролю, а потім рухаєшся по колу – від контролю (control) до релаксу (relaxation), нудьги (boredom) і так далі.

Зупинимося детальніше на стані пробудження (arousal) – це відбувається тоді, коли рівень проблем вищий за твої навички і ти навчаєшся, виштовхуєш себе із зони комфорту. Якщо напруження надто велике, ти переходиш до стану занепокоєння (anxiety), де існує ризик заробити стрес та не виконати поставлені цілі. Потім на тебе очікує тривога (worry) й апатія (apathy).

Що допоможе зробити правильний вибір:

  • Яким би не був наступний крок, попередньо вивчи вимоги, визнач потрібні навички і зрозумій, чи ти готовий.
  • Впевнись, що наступний крок буде складнішим за попередній (так ти ввійдеш у стан пробудження, arousal). Якщо рівень випробувань не змінюватиметься, ти дуже скоро знудишся, якщо ж вони будуть надто складними, ти перейдеш до непродуктивного занепокоєння (anxiety).
  • Запитай себе, чи це випробування вписується у твій довгостроковий план, чи допоможе наблизитися до цілі.
  • Якщо у тебе є потрібні навички, кинь собі цей виклик, якщо ж ні – подумай, де їх здобути і чи є в тебе така можливість.
  • Якщо прийняв рішення – починай діяти!

Які навички варто розвивати

Існують дві групи навичок: універсальні та специфічні, що необхідні для певної роботи. Дуже важливо постійно розвивати перші, оскільки вони вимагаються при прийомі практично на будь-яку посаду.

Універсальні навички:

Структурне мислення (structured thinking). Це навичка, що дозволяє беземоційно визначити проблему і підібрати варіанти її вирішення. Корисно для правильної побудови пріоритетів.
Чітка комунікація (clear communication). Це вміння чітко донести важливу інформацію і не відволікатися на несуттєві деталі.
Вирішення проблем (problem solving). Ця навичка також пов’язана зі структурним мисленням – потрібно вміти знайти ключові питання, сфокусуватися на них і, власне, вирішити проблему.
Лідерство та командна робота (leadership and teamwork). Лідерство – це дуже важлива навичка, якою володіє кожна людина. Просто хтось готовий виконувати лідерську роботу, а хтось – ні.
Гнучкість (flexibility). Необхідно бути відкритим для нової інформації.
Сміливість і незалежність. Життєво важливі для «виштовхування» із зони комфорту!
Моральна стійкість (mental toughness). Дуже потрібна навичка, адже шлях до успіху не може бути легким.

Що ще можна зробити для того, щоб досягти успіху

  • Знайди наставника. Така практика не надто поширена на пострадянському просторі, однак популярна на Заході. Наставник – це людина, яка може допомогти тобі усвідомити власний потенціал, а також навчить чомусь новому.
  • Інвестуй у себе. Йдеться не про матеріальні речі – вкладай гроші у навчання та розвиток навичок.
  • Вивчай щось нове, але фокусуйся на якості. Навчання зараз – це не проблема, набагато важче вибрати дійсно цінну для тебе інформацію. Пам’ятай, у сучасному світі знання знецінюються, тому не фокусуйся на здобутті величезної теоретичної бази.
  • Світ швидко змінюється. Це означає, що ти повинен звикнути до того, що часто мінятимеш місце роботи. Як не дивно, але це допоможе просунутися кар’єрними сходинками.
  • Не бійся пробувати. Ти – свій єдиний ліміт до успіху. Подивися це відео, щоб надихнутися.